• Kamila Zahradnickova

Apologie designera: Proč investovat do designu?

Podle studií máte méně než desetinu sekundy na to, abyste získali sympatie svého klienta.


Jaký má design vliv na úspěch firmy? Přemýšleli jste o tom, že budete investovat do designu? Slyšeli jste protichůdné názory na efektivitu designu jako investici? Nebo jen přemýšlíte, jestli byste měli zařadit design mezi priority pro růst své značky, když existuje tolik jiných možností?


V úzké spolupráci s kreativní agenturou Harvest Media jsem pro vás napsala článek o návratnosti investice do designu. Mnoho argumentů stojí na výzkumu samotné agentury a jejich zdrojů.


Co všechno se skrývá pod pojmem design? Grafika i celková strategie komunikace. Grafický design i produktový design. Široký pojem zahrnuje atraktivitu vizuální stránky, ale i logickou návaznost, konzistenci s hodnotami a cestu klienta od oslovení po objednávku.

behaviorální design | IL kamila portfolio | www.kamila-portfolio.com


Neoblomná statistika: design prodává.

Skutečná hodnota dobrého designu se projevuje více než kdy předtím. Dobrý design je zásadní odlišovací znak, který zaručí úspěch produktu na přeplněném globálním trhu. (Paul Hatch, Design House; Deana McDonagh, University of Illinois)


Design rozhoduje o úspěchu produktů napříč trhy a odvětvími. Zcela bez nadsázky. Design vybírá, které firmy uspějí, a které ne. V roce 2005 americké sdružení The Design Council pečlivě prolistoval statistiky portfolií 63 firem, které v poslední dekádě obchodovaly na burze Financial Times Stock Exchange se svými akciemi. Jaký vzorec našli? Firmy, které dbaly o svůj design, podávaly mnohonásobně vyšší výkon. V rámci indexu FTSE 100 překonaly tyto firmy své nestylové rivaly o celých 200% (report).


Pokračujme s čísly a novějším příkladem. Americká kulturní instituce National Endowment for the Arts vydala zprávu o vlivu designu na ekonomiku Spojených států. Jejich studie ukázala, že firmy orientované na design překonaly S&P 500 Index o 219% v letech 2004 - 2014.


Design přináší výsledky. Je to ověřený nástroj, který funguje. Firmy, které dbají o svůj vizuální zevnějšek, snadněji překonají svou konkurenci.
Design zvyšuje komfort.

Design tvoří tři dimenze a pět smyslů. (Danielle Sacks, redaktorka Fact Company)


Od okamžiku objevení produktu až po samotnou koupi funguje design jako magický koberec, který klienta nasměruje k tomu správnému zážitku z produktu nebo služby.


Dobrý design se promítá do reklamy, webu, obalu, virtuálních prostředí až po fyzické produkty. Všechny tyto části spolu úzce souvisí a společně usnadní interakci s firmou.


Design dokáže složité věci vyjádřit jednoduše, hravě a poutavě. Navíc si i velký objem informací váš klient snadno zapamatuje. Od motivace ke koupi až po doručení finálního produktu design směřuje klienta po stezce jedinečného zážitku.

Nezapomenutelná značka díky designu.

Design je tichý ambasador vaší značky. (Paul Rand, designer)


Design má moc vaši značku vtisknout do paměti klienta. Nestojíme přeci o jednorázové klienty, kteří se už nevrátí. Jde nám hlavně o věrné klienty, kteří se budou s radostí vracet. Díky konzistentnímu designu na vás nezapomenou.


Doplňující komentář od asociace pro design AIGA: Pokud značky konzistentně komunikují, postupně si tyto informace začínají ukládat do dlouhodobé paměti svého publika. Od loga až po výběr barev, každé rozhodnutí sebeprezentace s sebou nese značné dopady na cílové publikum.


Značka se tvoří pomocí záměrných a pečlivých rozhodnutí. Skrývá se v nich více než vnější vzhled, všechna drobná rozhodnutí mají přímý vliv na zapamatovatelnost firmy, jejich hodnot i produktů.
Hlavně nepodcenit první dojem.

Nezapomínejte, že máte jen jednu příležitost zanechat dobrý první dojem. Ať už jde o investory, zákazníky, PR nebo marketing. (Natalie Massenet, předsedkyně British Fasion Council)


Studie ukazují, že vizuální atraktivitu člověk posoudí v prvních 50 milisekundách. To znamená, že máte méně než desetinu sekundy na to, abyste získali sympatie svého klienta. (Doporučuji výborný článek Business Insider se zdroji).


První dojem může být i sociální deal-breaker. Kvůli mentálním zkratkám vytváříme předčasná hodnocení na základě vizuálních indikátorů – od oblečení až po oční kontakt.


Jaký první dojem chcete zanechat? Chcete navodit pocit důvěryhodnosti? Dramatičnosti? Životní změny? Odbornosti? Rebelství? Sofistikovanosti? I malé změny ve vašem přístupu k designu mohou silně rezonovat s vaším publikem.

Design předává složité téma jednoduše.

Člověk je vizuální tvor a většina z nás zpracovává informace tak, jak je vidí nebo jak si je představí. To znamená, že většina lidí, které oslovíte, vnímá vaši aktivitu vizuálně. (Popularizační článek se zdroji).


Design v sobě nese obrovský potenciál. Podle nejoptimističtějších studií náš mozek zpracuje vizuální stimul až 60.000krát rychleji než pouhý text. Podle výzkumu MIT vizuály v našem mozku zabírají až 90% kapacity zpracování informací o okolním světě. Design komunikuje efektivně v rámci milisekund.


Vizuální informace se rychle a snadno vstřebávají, navíc zanechávají dlouhotrvající paměťovou stopu.

Skvělá sebeprezentace přitahuje věrné klienty.

V dnešních online tržních podmínkách se klienti seznamují s novými produkty v digitální formě – a nejspíše i v mobilní verzi. To znamená, že Vaše přítomnost na webu musí rychle a efektivně komunikovat vaši nabídku a motivovat virtuálního zákazníka k závazku.


Jeden z nejúčinnějších nástrojů? Design.


Design je první zlomový bod, ve kterém se klient rozhoduje, jestli ho zajímáte, jestli má chuť s vámi vstoupit do interakce a objednat si váš produkt nebo službu.


Podle privátního výzkumu Tyton Media více než třetina lidí odejde z webové stránky, pokud její design nebo rozložení nepůsobí dost atraktivně. Celých 94% respondentů uvedlo, že nevhodný design je hlavní důvod, proč nevěří obsahu webových stránek.


Perfektní, že? Můžete na svém webu uvést tolik pozitivních hodnocení skutečných zákazníků, odkázat na ocenění a poskytnou kvalitní obsah, ale pokud nebude obálka působit dost atraktivně, nikdo si vás nevšimne.


Slabý design virtuálního prostředí často vede k bezděčnému odmítnutí a vytvoření nedůvěry v uvedené produkty nebo informace. Pokud klienta design odpuzuje, často odchází už z domovské stránky a už se na nevzhledný web nevrátí.

Kupujeme obal, nebo knihu?

Podle privátní AccuPoll až 94% nových produktů každý rok na trhu selže. Server Inc. pokračuje s následujícím vysvětlení: "Většina zákazníků nevěnuje pozornost zvážení skutečných nákladů a přínosů produktu a používají myšlenkovou zkratku, která je dovede k rychlému rozhodnutí. Nejčastější zkratku představuje obal."


Způsob prezentace produktu má dramatický efekt na jeho budoucí úspěch. Pod obalem si nepředstavujme pouze krabici a igelit, obal služby tvoří například brožury, úvodní emaily nebo jednotný vizuální manuál.


Špatný obal má katastrofální následky. Australská vláda v roce 2017 přemýšlela, jak potlačit spotřebu tabáku. Nakonec se rozhodla pro zavedení zákona o jednotném designu balení cigaretových balíčků. Ani gigant Marlboro nemohl používat své logo a font písma. Nové balíčky byly pokryty nevzhledným upozorněním na škodlivost kouření a nepříliš povedenými ilustračními obrázky. Výsledek? Austrálie zaznamenala největší pokles v kouření cigaret za posledních 20 let.

Jak to vypadá a jak to funguje.

Design není to, jak věci vypadají. Design je to, jak fungují. (Steve Jobs)


Design není jen o líbivosti. Design je to, jak vaše firma funguje, jak obal interaguje s klientem, jak váš produkt ovlivní život klienta a jak komfortní je cesta k objednávce. Design zahrnuje všechny mikro-momenty, které dohromady poskládají celou zkušenost klienta. Design v sobě ponese barvy, logo, web, brožury, obal a cestu klienta od první interakce až po věrné partnerství.


Designer nejprve zváží to, s čím přicházíte na trh, jaké jsou vaše hodnoty a kdo je vaší cílovou skupinou. Tyto a další faktory poté skloubí se svými schopnostmi a navrhne vhodný směr vizuální komunikace. K grafickému designu se tak přimíchá i design služeb a produktový design a procesy v zákulisí probíhají jako běžná business operativa. I složitou cestu zákazníka dokáže design přeložit do elegantní jednoduchosti.


V designu nejde jen o dobrou formu, ale hlavně o funkční náplň. Vždy se ptáme, jak můžeme zpříjemnit a usnadnit cestu zákazníka.


Design dodává motivaci.

Klient nekupuje to, co děláte, ale proč to děláte. (Simon Sinek)


Design motivuje vaše klienty správným směrem. Je to klíčový faktor k dosažení měřitelné odezvy od lidí, kteří přijdou do kontaktu s Vaší značkou. Efektivně motivovat znamená vědět, po čem Vaši klienti touží.


Ať už spouštíte novou službu nebo pokračujete ve své tradičním směru, většina vašich kampaní a produktů běží paralelně s konkurencí. Takže potřebujete motivovat své klienty a pobídnout je k tomu svému produktu.


Design vstupuje do hry ve všech kritických místech a zprostředkovává kontakt mezi klientem a firmou tak, abyste zaujali správné lidi ve správný čas. S chytrým designem efektivně motivujete své klienty.


Forma nechá vyniknout obsah.

U designu usiluji o dvě věci: jednoduchost a srozumitelnost. Z těchto dvou principů se rodí skvělý design. (Lindon Leader)


Dobrý design je očividný, skvělý design transparentní. Takto to alespoň vidí Danny Schreibers, ředitel marketingu v americkém Zapier. A není sám.


Znamená to, že skvělý design nevidíte? Vlastně ano. Skvělý design vyzdvihne obsah, takže forma působí nenuceně a nechá vyniknout skutečnou hodnotu produktu, který nabízíte. Design je tichý ambasador vašich ambicí, pamatujete?


Jared M. Spool poukazuje na případ Netflixu, když se zeptal svých uživatelů na to, co na produktu oceňují. Uživatelé uvedli širokou nabídku, systém doporučení, přívětivý servis. Výsledky skvělého designu. Nezmiňovali chytré rozložení, funkčnost, ani expertní údržbu. „Ačkoliv všechny tyto úkony jsou každodenní starostí zaměstnanců Netflixu, u klientů projdou bez povšimnutí. Není to tím, že by nebyly důležité. Je to zkrátka tím, že naši designéři odvádí tak dobrou práci, že dokáží být neviditelní.“


Skvělý design vtahuje vaše klienty a pomáhá jim prožít jedinečnou zkušenosti. Pokud je design skutečně precizní, klienta nezaujmou všechny dílčí aspekty, ale výsledek. Klient bude vnímat jedinečnou zkušenost, kterou mu skvělý design zprostředkuje.


Design odlišuje od konkurence.

Jedna z velkých témat je odlišení od konkurence. Design je dynamický nástroj, který vám pomůže dosáhnout toho správného efektu: zaujmout klienta, propojit ho s firmou a přidat notnou výhodu na trhu.


Takto se o designu vyjadřuje Norio Ohga, bývalý člen předsednictva a výkonný ředitel Sony: "Vždy předpokládáme, že naši konkurenti jsou připraveni nabídnout stejnou technologii za stejnou cenu, se stejným výkonem i charakteristikou. Design je jediná věc, která nám zbývá k odlišení jednoho produktu od druhého."


Váš design je často hlavním faktorem, proč si klient vybere nebo odmítne váš produkt.

Americká AIGA ukazuje na syrovou realitu dnešního trhu: Lepší produkt není lepší, pokud nezvládne své přednosti správně komunikovat a oslovit svou cílovou skupinu. Lepší produkty nemají být jen lepší, mají i lépe vypadat. A to jsou dva zcela odlišné aspekty.


Design vede ke konzistenci.

Co získáte konzistentním vizuálním stylem značky? Klienti vás poznají ve zlomku sekundy, vytvoří si vztah plný důvěry a přitáhnou další věrné klienty.


Design je klíč ke konzistenci značky. Dobrá značka se však nedá vytvořit přes noc, uvážený proces vyžaduje stejné množství strategie jako grafiky, upozorňuje North Star Marketing.


Jde tady o víc než jen používat logo na každém produktu. Konzistence znamená držet se hodnot a smysluplně komunikovat tyto hodnoty klientovi. Rezonující závazky jsou odolnější vůči krizi i krátkodobým trendům.


Budovat silnou značku znamená tvořit očekávání a konzistentně je naplňovat. Získáte tak důvěru svých klientů, kteří se k Vám budou rádi vracet. A často nebudou sami.


Design zachytí vaše "proč".

Vyberte si ten správný záměr a své lidi zaujmete, motivujete a sjednotíte. Robert Wong, ředitel Google Creative Lab


Váš design je hlavní element, který komunikuje, kdo jste, co děláte a proč to děláte. Díky designu dosáhnete na své klienty a tuto zprávu efektivně předáte.


Jak to vysvětluje článek Forbes Communication Council, branding vaší firmy je klíč je komunikaci toho, co za produkty skutečně stojí. To, jak komunikujete své hodnoty, přímo ovlivňuje efektivitu prodeje. U designu se klient rozhoduje, jestli bude vaší zprávě naslouchat, nebo ji ignorovat.


Na základě vizuální komunikace buď svého klienta oslovíte, nebo ho ztratíte.


Mark Thompson, CEO The New York Times, se přidává: Značky jsou příběhy, které nás všechny spojují do společného smyslu v rámci jedné firmy.

Proč investovat do designu?

 1. Design prodává.

 2. Design zvyšuje komfort.

 3. Design zaručí nezapomenutelnost.

 4. Design určuje první dojem.

 5. Design předá složité téma jednoduše.

 6. Design vede k věrnosti klientů.

 7. Design podmiňuje úspěch produktu.

 8. Design je o funkci.

 9. Design motivuje klienta.

 10. Design nechá vyniknout obsah.

 11. Design odlišuje od konkurence.

 12. Design vede ke konzistenci.

 13. Design zachytí vaše "proč".


Kamila Zahradnickova | Kamila Zahradníčková | IL kamila portfolio

A jak pracujete s první desetinou sekundy svého klienta Vy?

Spojme síly a vytvořme něco skvělého. Tvořím grafiku, píšu texty, věnuji se designu služeb a produktů. Jako miniagentura o jednom člověku. Pokračujte na mé portfolio a nezapomeňte se ozvat, pokud by se Vám mé schopnosti hodily.

www.kamila-portfolio.com---

Vzhledem k odlehčené formě článku najdete všechny zdroje už v rámci textu. Kam dále? Doporučuji přečíst tento report od Design Council a můžete pokračovat na TED Talk Simona Sinka.

Recent Posts

See All